Zaproszenie do miasta pierników

Zbliżają się wakacje (pora mniej więcej zasłużonego wypoczynku). Już w głowie nam Hawaje, Tahiti, słoneczne plaże nadbzurzańskie, lazurowe nieba nad Tumem, szumiące fale Gnidy, strome zbocza Szwedzkiej Góry, bajeczne zachody sierpowskiego słońca, ciche ustronia sobóckiego boru, tajemnicze ruiny zamku w Besiekierach, wilczkowicka dolina kilkudziesięciu stawów niegąsiennicowych, a poza tym Nepal, Kalahari, Capri, Niagara, Rzym i Krym.

W chwili obecnej mamy najcięższy okres dla każdego ucznia i nauczyciela, to pora popraw niesatysfakcjonujących nas ocen. Po tak intensywnym roku szkolnym każdemu będzie się należeć odpowiedni odpoczynek. Ostatnim miejscem, z którym chcemy was zaznajomić przed naszą upragnioną letnią przerwą, jest miejscowość kojarząca się chyba nam wszystkim z pysznymi piernikami, a mianowicie wspaniałe miasto Toruń. Pewnie każdy nieraz o nim słyszał, lecz nie każdy ma pojęcie o skarbach, które skrywa. 

Toruń to najpiękniejsze miasto północnej Polski. Prawa miejskie uzyskał w 1233 roku za sprawą Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. W 1457 roku Toruń wszedł w skład państwa polskiego.

Na przestrzeni wieków miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, twierdzą, centrum kulturalnym i oświatowym, a także ośrodkiem samorządowym. Wiele z tych funkcji pełni do dziś, będąc siedzibą sejmiku wojewódzkiego i miejscem organizacji wielu międzynarodowych imprez kulturalnych (np: Probaltica, Kontakt).

Toruń to miasto o burzliwej, ośmiowiekowej historii. To jedno z największych i najbogatszych miast dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które przechodziło w ciągu wieków z rąk do rąk, zawsze jednak wierne Rzeczypospolitej. Jego wyjątkowe dziedzictwo kulturowe jest uznane przez UNESCO za spuściznę całej ludzkości. Niegdyś Toruń był wspólnym domem i miejscem pracy dla europejskich kupców, słynnych artystów, uczonych, rzemieślników, imigrantów i przedstawicieli różnych wyznań.

Z Toruniem związanych jest wiele osobistości, z wielkim Mikołajem Kopernikiem na czele, toruńczykiem – jak sam podawał. Gorąco polecamy odwiedzenie domu rodzinnego wielkiego mistrza znajdującego się na ulicy nazwanej na jego cześć.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy również do Żywego Muzeum Piernika, w celu poznania historii tego niesamowitego miasta oraz zgłębienia wiedzy, jak zrobić najlepsze ciasto piernikowe – smakołyk tego regionu.

Do największych atrakcji Torunia należy również zaliczyć widowiskowe pokazy fontanny Cosmopolis. Przyciągają one codziennie w sezonie tłumy mieszkańców i turystów. Pokazują układy wodne oraz efekty świetlne, w połączeniu z muzyką klasyczną pochodzącą ze znanych spektakli i nie tylko.

Na koniec nie pozostało nam nic innego, jak tylko życzyć wam wesołych i bezpiecznych wakacji oraz powodzenia w przyszłym roku szkolnym. 😊

Paulina Kuropatwa