Tunezja

Wakacje, wakacje i po wakacjach… Ten wspaniały czas wypełniony beztroską właśnie dobiegł końca, lecz wciąż mamy jego namiastkę w wakacyjnych wspomnieniach i pamiątkach z podróży. Po wakacjach wracamy do Was z nowymi propozycjami jeszcze piękniejszych i bardziej niesamowitych miejsc na naszym świecie, w których można wypocząć podczas urlopu.

W dzisiejszym artykule chcemy pokazać wspaniały kraj leżący w północnej Afryce, a mianowicie słoneczną Tunezję.

Państwo to leży nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. W latach 1881 – 1956 znajdowało się pod protektoratem Francji. Od 12 listopada 1956 jest w ONZ, a od 1 października 1958 członkiem Ligi Państw Arabskich. Stolicą Tunezji jest Tunis, a inne większe miasta to: Safakias, Arjana, Bizera, Kabis, Susa.

W Tunezji możemy odwiedzić ruiny jednego z najstarszych miast – Kartaginy. Została ona założona w IX p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Kartagina istniała początkowo jako państwo – miasto, później stała się stolicą Imperium Kartagińskiego. Wówczas był to bardzo ważny ośrodek handlowy i polityczny. Obecnie znajduje się tam stanowisko archeologiczne usytuowane nieopodal Tunisu. Obiekt ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.  

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Sidi Bou Said – tak zwane niebieskie miasto. Zgodnie z tym, co zawiera nazwa tego miasta, ze wszystkich stron otaczają nas kolory bieli i błękitu. Domy są pomalowane w odcieniach bieli, aby nie przyciągały ciepła, a błękit łączy się z symboliką Boga. Miejscowość ta przyciąga równie wielu turystów, co i artystów. Znajduje się ona zaledwie 20 km od stolicy Tunezji, powstała na klifie w miejscu dawnego ribatu, czyli twierdzy z IX wieku. Nazwa miasteczka pochodzi od imienia uczonego Abu Said Chalfa Ben Jahia al -Temini al – Badżi, który propagował sufizm, czyli mistyczny kierunek islamu. Oprócz bieli i błękitu, trzecim kolorem niezaprzeczalnie charakterystycznym dla Sidi Bou Said jest odcień różu kwitnących tam przepięknie bugenwilli.

Każdy, kto wraca z Afryki, mówi, że kto nie był na Saharze nie poznał ani uroku, ani natury tego kraju. Dlatego też warto wybrać się na wycieczkę po największej pustyni świata. Można ją zwiedzać jedynie w grupie zorganizowanej ze względu na bezpieczeństwo. Dla osób, które uwielbiają słońce oraz egzotyczne podróże, jest to idealne miejsce. Podczas takiej wycieczki można zobaczyć, jak wyglądają oazy. Osobom
z większym szczęściem może uda się zobaczyć pustynnego lisa Fenka czy na przykład niebezpiecznego skorpiona.