Nareszcie nadszedł okres świąt Bożego Narodzenia. Czas przepełniony ciepłem domowego ogniska, miłością oraz radością z narodzin Chrystusa. Jest to pierwsza dłuższa przerwa od szkoły, dlatego też warto by było wykorzystać ją na rozszerzanie swoich horyzontów i zobaczenie czegoś niesamowitego. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam zakamarki naszej zimowej stolicy Polski – Zakopanego.
Jest to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. To największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Zakopane leży w malowniczej scenerii. Letnim rankiem nad polanami i poniżej strzelistych górskich szczytów rozciąga się mleczna mgła. W słoneczny dzień śnieg zalegający na wierzchołkach skrzy się radośnie, ciesząc oko. Jesienią różnorodne poszycie leśne i rosnące na wzgórzach drzewa liściaste mienią się tysiącem ciepłych kolorów. Zimą ośnieżone stoki także wyglądają bajecznie. Każda pora jest dobra, by wybrać się w Tatry i cieszyć niesamowitymi widokami.
Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub też zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i inni. Stanisław Witkiewicz jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego również witkiewiczowskim) w budownictwie.
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia wybudowanym właśnie w stylu zakopiańskim jest kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Została ona zbudowana w latach 1905-07. Nazwa pochodzi od żyjących w rejonie wypływu Cieplicy salamander plamistych nazywanych przez górali „jaszczurami”.
Będąc w Zakopanem warto również wjechać na Gubałówkę, na którą prowadzi kolej linowo – terenowa z Zakopanego wybudowana 1938 roku. Ma ona wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Wznosi się w północno-zachodniej części Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się miejscowość Ząb (z której pochodzi nasz najlepszy skoczek olimpijski – Kamil Stoch), a po zachodniej stronie Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem. Z całego obszaru rozciąga się malowniczy widok na panoramę Tatr.
Wraz z osiedlającą się w Zakopanem inteligencją, a także napływającymi letnikami nastąpił rozwój turystyki i taternictwa. Rokrocznie tysiące turystów nadciąga, aby wędrować i wspinać się na najpiękniejsze szczyty Tatr. Największą popularnością cieszą się: Giewont, Kasprowy Wierch, a także Rysy, Zawrat, Orla Perć. Tatry obfitują we wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i przepiękną przyrodę. Zimą są atrakcją dla zwolenników sportów zimowych.