Małe Ciche

Witamy po zimowej przerwie. Niestety, czas beztroski i zimowych swawoli zawsze szybko dobiega końca i trzeba wrócić do swojej szarej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że wszyscy w pełni wypoczęli podczas tej krótkiej przerwy i nabrali sił do zdobywania nowych, pozytywnych ocen w rozpoczynającym się semestrze.

Po ostatnim artykule, w którym zaznajomiliśmy Was z Polską stolicą zimy, postanowiliśmy przybliżyć Wam, oddaloną od niej o 14 km, maleńką miejscowość, a mianowicie Małe Ciche. Jest to spokojna, niemalże magiczna wieś, przepełniona tradycjami i góralską kulturą. Określenie „magiczna” nie jest tu przypadkowe, gdyż widok, jaki się tam rozciąga, jest nieziemski, wprowadza w świat marzeń i fantazji. Jeśli ktoś uwielbia naturę, jest to dla niego wprost wymarzone miejsce na odpoczynek.

Zimą nie brak tu atrakcji dla zapalonych narciarzy, gdyż utworzony jest tam stok narciarski składający się z 5 tras o różnym stopniu trudności. Dwa szlaki posiadają wyciągi krzesełkowe, natomiast trzy kolejne orczykowe. Najdłuższy dystans jazdy wynosi 1,3 km.

Warto również wybrać się na te tereny, aby zobaczyć tradycyjne „Kumoterki”. Jest to wyścig dwuosobowej pary góralskiej, przebranej w regionalny strój, po śniegu w drewnianych saniach. W konkursie powozi kumoter, a jego kobieta mocno trzyma się sań i poprzez balansowanie ciałem dba, by oboje nie wylecieli z toru.

Latem natomiast można znaleźć szlaki dla ludzi nie lubiących ekstremalnych wspinaczek. Do dużych atrakcji należy wycieczka na Tarasówkę, z której rozciąga się wspaniały widok na całą panoramę Tatr. Spacerując nie tylko podziwiamy przyrodę, ale również możemy delektować się pięknymi odgłosami natury. 

Z Małego Cichego dotrzemy także do wielu innych atrakcyjnych szlaków oraz miejscowości turystycznych. Polecamy wejście na Rusinową Polanę, a dalej na szczyt zwany Gęsią Szyją. Taka wycieczka dostarczy Wam wielu niezapomnianych wrażeń. Spragnionych innego rodzaju wypoczynku zachęcamy do odwiedzenia term w Bukowinie Tatrzańskiej, które oferują wspaniały relaks i dobrą zabawę.

Szczerze zachęcamy do odwiedzin tej maleńkiej wioski, położonej u podnóża Tatr. Panuje tam niesamowity klimat zarówno zimą, jak i latem. Jest to miejsce, w którym można się dobrze zrelaksować, odpoczywając od zgiełku wielkich miast oraz „naładować akumulatory”.

Paulina Kuropatwa